POWRÓT
     2017-12-21 00:00:00

Tablice dla T.Mazowieckiego i K.Skubiszewskiego.


Na budynku przy ul. Lewickiej 13/15 na Mokotowie władze miasta oraz parlamentarzyści odsłonili dwie tablice upamiętniające wybitnych polityków wolnej Polski - Tadeusza Mazowieckiego i Krzysztofa Skubiszewskiego.

Witold Pahl, wiceprezydent Warszaw podkreślił, że budowali oni fundament nowoczesnego, demokratycznego państwa, które uznało, że naczelną i podstawową wartością, jaka powinna przyświecać władzy, jest ochrona godności człowieka.

- Jestem pewna, że nie tylko warszawiacy, ale wszyscy Polacy zachowają w swych sercach i pamięci tych niezłomnych mężów stanu, którzy walczyli z oponentami nie orężem, a celowym kompromisem i wolą konsensusu – powiedziała podczas uroczystości Ewa Malinowska–Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta. - Czasami zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy Mazowieckiego i Skubiszewskiego brali ich ostrożność, spokój działania, wysoką kulturę polityczną za słabość. Jednak obydwaj politycy podejmowali zawsze odważne decyzje i odpowiadali za swoje czyny. Na koniec pragnę przypomnieć ważne dla mnie dziś słowa, które cztery lata temu, po śmierci Tadeusza Mazowieckiego, naszego Honorowego Obywatela Warszawy wypowiedział Władysław Frasyniuk:

On unikał sformułowań, które by dzieliły. Często był bardziej krytyczny wobec rzeczywistości, niż mówił to publicznie. Jak kiedyś go zaatakowałem: "Tadeuszu, trzeba być twardym!", on odpowiedział: "Władek, wszyscy udają twardzieli, a trzeba być mądrym".

Inicjatorką powstania tablic i zawieszenia ich na budynku przy ul. Lewickiej, w którym mieszkali politycy, jest warszawska radna Anna Nehrebecka.

Tadeusz Mazowiecki (1927–2013) – pierwszy premier niekomunistycznego rządu w latach 1989-1991. Honorowy obywatel m.st. Warszawy.
Krzysztof Skubiszewski (1926-2010) - minister spraw zagranicznych w latach 1989–1993. Kawaler Orderu Orła Białego.

/fot.arch.redakcji/
/um.warszawa.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Warszawa


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION